Web Siteniz Hızlansın, Gzip Deflate ile Sıkıştırın!

 

Web sitelerinizin hızlanmasını istiyorsanız çok basit bir .htaccess koduyla, içerisine tanımlayacağınız MIME type’lerle web sitenizin dosyalarını sunucu tarafından sıkıştırırak ziyaretçinize sunabilirsiniz, öte yandan, arama motoru ve botları da sıkıştırılmış siteleri severler, çünkü onları yormaz. Diğer taraftan sitenizin büyüklüğüne göre de Bandwidth tasarrufu sağlayacaktır.

Normal bir web sitesi, sıkıştırma yapılmamış;

Şekilde görüldüğü gibi, 1 KB kullanıcı talebine 100 KB yanıtla dönüyor, tabi bu sitenin büyüklüğüne göre değişebiliyor.  Fakat biz .htaccess ile gzip deflate ile sıkıştırırsak ne olacak?

Şekilde görüldüğü gibi, gzip deflate ile sunucu tarafında sıkıştırılan site, kullanıcıya 10 KB olarak servis ediliyor, %90 compress edilen bir içerik söz konusu. Böylelikle sizde ciddi oranda Bandwidth tasarrufu sağlayabiliyorsunuz.

Bunu nasıl yapacağız? Çok Basit, .htaccess dosyanızı açın ve aşağıdaki kodları yapıştırın!

#Gzip
<ifmodule mod_deflate.c>
AddOutputFilterByType DEFLATE text/text text/html text/plain text/xml text/css application/x-javascript application/javascript
</ifmodule>
#End Gzip

E bunu yaptıktan sonra bir de test edelim değil mi? Yaptığımız değişiklik ne kadar etkili, buyrun o halde bu değişikliği yaptıktan sonra http://www.gidnetwork.com/tools/gzip-test.php adresine girin ve websitenizin adresini yazın, %kaç sıkıştırma yaptığını, total dosya boyutunu ve compress edilmiş halini gösterecek.

Bu komutların bir zararı olurmu derseniz, sunucu sıkıştırma yapacağı için sunucu tarafında yük biraz artabilir, sitenize bağlı olarak.

FilterByType içerisinde sıkıştırılmasını istediğim mime type’leri belirttim, burada rss, xml, dosyaları da sıkıştırabilirsiniz. Resim, video, flash vb. text tabanlı olmayan içeriği ne yazıkkı sıkıştıramıyorsunuz. Onu nasıl çözeceğiz derseniz blogu takip edin, sonra yazacağım bir makalede 7 gün browser cache kullandıracağım size.

Bu yazımı beğendiyseniz, RSS ile yeni yazılarımdan haberdar olabilirsiniz. Gmail hesabınız varsa tüm beğendiğiniz siteler için Google Reader kullanabilirsiniz.

2 adet yorum var

  1. paylaşımınız için çok teşekkür ederim

  2. 10 gündür bu sıkıştırmayı arıyordum. Tşk ederim sayenizde site hızım çok arttı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Halil İbrahim DEMİR © 2018